Na vypadávání vlasů během podzimu není nic zvláštního. Tento proces je často spojen s dietou chudou na vitaminy a minerály, nedostatkem slunečního světla a menší mírou fyzické aktivity na čerstvém vzduchu. Ztráta 50-100 vlasů denně je zcela normální. Problém začíná, když vám vlasy vypadávají v hrstech. Pokud chcete s problémem něco dělat, je třeba držet se podzimní rutiny péče o vlasy.
Proč vlasy během podzimu vypadávají?
Sezónní vypadávání vlasů je spojeno s mnohými faktory. Nevhodná péče o vlasy je jedním z nich. Čistící šampony a nedostatek ochrany před sluncem vysušuje a oslabuje vlasy. Tento stav může být výsledkem hormonální nerovnováhy. Estrogen je v tomto ohledu velice důležitý. Jeho úroveň je vyšší během jara a léta a naopak nižší během podzimu a zimy (narozdíl od testosteronu). Počasí má na naše vlasy také vliv. Sluneční záření, chlad a teploty pod bodem mrazu mají negativní vliv na pokožku hlavy a naše vlasy. Jak se tedy o vlasy efektivně starat? Nose čepici z prodyšného materiálu, chraňte je před teplem a šetrně je pravidelně česejte.
Tajný život našich vlasů
Ani naše vlasy to v životě nemají lehké… jejich životní cyklus tvoří tři fáze. První je anagenní, která zahrnuje aktivní růstovou fázi vlasových folikulů. Tento proces zabere 2-7 let. Přes 90% všech vlasů na naší hlavě prochází anagenní fází. Druhou fází je katagenní fáze, během které dochází k regresi vlasů. Trvá od 14 do 21 dní. Během této fáze se vlasy připravují na vypadnutí, ke kterému dojde ve třetí fázi, fázi telogenní, která trvá až 3 měsíce. Kořínek se oslabí a vlas po nějaké době vypadne. Věděli jste, že jeden vlasový folikul může obsahovat až 20 vlasů? Živoucí část vlasů se nachází v podkoží, zatímco ta mrtvá nad povrchem naší pokožky. Hlavními složkami vlasů jsou proteiny, jako např. keratin a melanin. Zdravé, lesklé a hebké vlasy si uchováme také v případě, že nám optimálně fungují naše mazové žlázy. Jak zastavit vypadávání vlasů?
Podzimní vypadávání vlasů lze několika způsoby zpomalit. Pojďme si projít některé z nich:
- změňte jídelníček! Obohaťte svou stravu o potraviny s vysokým obsahem mastných kyselin z olivového a slunečnicového oleje a dýňových semen (ty jsou také bohaté na zinek). Jezte dostatek ryb, vitaminů a ovoce (i mraženého).
- zastřihujte si vlasové konečky! Ty jsou během zimy vystavovány mechanickému poškození (mechanické dráždění o kabáty a čepice). Tímto zabráníte jejich třepení.
- rozlučte se s vašim fénem! Teplý vzduch vysušuje a přehřívá vlasy a pokožku hlavy (to se projeví zintenzivněním produkce mazu v mazových žlázách). Nechte své vlasy uschnout přirozeně, nebo je vysušte za pomoci chladného vzduchu.
- nezapomeňte vlasy hydratovat! Před mytím vlasů na ně naneste hydratační masku či olej. Nechte produkt působit po dobu asi hodiny a poté jej z vlasů vymyjte. Nakonec použijte hydratační produkt bez nutnosti vymytí.
- pečujte i o svou pokožku hlavy! Jednou za dva týdny si ji pořádně promasírujte a umyjte jemným šampónem pro zajištění maximální hydratace. Pokud je vaše pokožka mastná, nemasírujte ji, ani nepoužívejte horké koupele a zábaly. Zahřátá pokožka produkuje více mazu.
Šampon pro boj proti podzimnímu vypadávání vlasů
Užívání vhodných produktů je polovinou úspěchu, co se podzimní péče o vlasy týče. Možná budete potřebovat dva šampony. Proč? Vlasy mohou být dvou typů. Konečky např. mohou být suché a kořínky mastné. Měli byste také vědět, že nošení čepice, barvení vlasů a jejich nevhodné česání mohou vést ke zhoršení jejich stavu a vzhledu. Pokud se těmto situacím chcete vyhnout, užívejte šampony optimálně působící na vašem typu vlasů, které jsou schopny zajistit jim vše, co potřebují.
Vlasové balzámy a kondicionéry
Tyto produkty mají pouze vyživující účinek. Vlasy nedokáží přímo obnovit. Balzámy a kondicionéry usnadňují česání, vyhlazují vlasy a dodávají jim přírodní lesk. Tento typ produktu by se měl aplikovat pouze na délky vlasů, ne na kořínky a už vůbec ne pokožku hlavy. Produkt vmasírujte také do konečků. Tyto produkty užívejte několikrát týdně dle instrukcí od výrobce a brzy si všimnete prvních výsledků.
A jak se se sezónním vypadáváním vlasů vypořádáte vy?