Péče o citlivou pokožku není tak snadná, jak se můžete domnívat. Patologická odpověď naší pokožky na řadu vnějších faktorů se projevuje zvýšenou citlivostí. Díky tomu se u řady lidí objevují alergie a podráždění při kontaktu např. s nevhodnou kosmetikou. Proto je nesmírně důležité užívat vhodné produkty, které pomohou pokožku uklidnit a zbavit případného podráždění. Pokud máte citlivou pokožku, čtěte dál a zjistěte si, jak se o ni efektivně postarat a čemu se vyvarovat.
Mytí obličeje vodou a mýdlem
Toto je opravdu špatný nápad, pokud máme citlivou pokožku. Proč? Jak mýdlo, tak voda z kohoutku podporují vysušování pokožky, poškození hydro-lipidové bariery a tvorbu podráždění. Z tohoto důvodu se rozhodně vyplatí mýt citlivou pokožku převařenou (a následně zchlazenou) nízko-minerální či destilovanou vodou. Namísto mýdla sáhněte po šetrných čistících gelech s neutrálním pH bez SLS, SLES, alkoholu či dalších dráždících složek.
Mechanický peeling citlivé pokožky
Můžete si být jisti, že pokud vystavíte svou citlivou pokožku mechanickému peelingu, rychle se podráždí. Zarudnutí, poškození epidermis a nepříjemný pocit natažené pokožky jsou nejčastějšími výsledky této procedury. Lepším řešením je aplikace enzymatického peelingu, který dokáže zbavit pokožku mrtvých buněk, aniž by ji podráždil. Tento peeling by se měl provádět jednou týdně. Pokud je vaše pokožka hyperreaktivní, užívejte jej dvakrát měsíčně.
Nepřestávejte užívat testované produkty pro péči o pokožku
Citlivá pokožka, hyperaktivní pokožka a pokožka náchylná na alergie mají společné to, že nemají rády vystavování se novým kosmetickým produktům a novým metodám. Pokud vám vaše zažité metody a často užívané produkty vyhovují, pak není třeba hledat nové alternativy. Rozhodně byste přeci nechtěli, by se vám pokožka za vše experimenty odměnila alergiemi, nebo ne? Z tohoto důvodu je důležité užívat takové produkty a procedury, které vaší pokožce na 100% vyhovují.
Otestujte produkt předtím, než jej aplikujete
Před každodenním užíváním kosmetiky je nutné ji nejprve otestovat patch testem. Aplikujte menší množství produktu na pokožku, která je normálně skrytá vlasy či oblečením. Pokud si do 48 hodin nevšimnete žádných vedlejších účinků, můžete kosmetiku začít aplikovat pravidelně.
Příliš horké koupele či příliš horké sprchy
Horká voda má potenciál poškodit hydro-lipidovou vrstvu pokožky a způsobit její podráždění. Kromě toho se můžete i opařit. Pokud máte citlivou, na alergie náchylnou a hyperaktivní pokožku, pak vám rozhodně horké koupele či sprchy nedoporučujeme. Namísto toho si užívejte koupelí ve vlažné vodě obohacené o zkrášlující oleje, bylinky a ovoce.
Chemické UV filtry
Citlivá, na alergie náchylná a hyperaktivní pokožka se musí chránit před sluncem. Je nutné k této problematice přistupovat chytře. Nepoužívejte např. krémy s příměsí chemikálií, které podráždí pokožku a ucpou všechny póry. efektivním řešením by byla např. aplikace minerálních UV filtrů, které obsahují buďto zinek či oxidy titanu. Ani jedna složka nepenetruje pokožku, ale zůstává na jejím povrchu a odráží sluneční paprsky.
Kosmetika s minerálními oleji
Minerální oleje tvoří ochrannou vrstvu na povrchu naší pokožky, která naši dermis chrání před vnějšími faktory. Kosmetika bude skvěle fungovat během zimy a pokaždé, když pokožka vyžaduje ochranu. Minerální oleje ale mají potenciál ucpávat póry a zpomalovat penetraci vyživujících složek. Odstranění minerálního oleje z povrchu pokožky může také činit problém.
Doufám, že vám dnešní článek pomohl a že se vám podaří vybrat si takovou kosmetiku, která bude zcela kompatibilní s typem vaší pokožky. Pokud víte o nějakých dalších tipech, zanechte mi prosím komentář níže!
Napsat komentář