Tetování je metoda, při které se zanesením pigmentu do pokožky vytvoří na těle obrazce a tvary. To samozřejmě všichni víme. Co ale mnoho z nás neví je, jak se o takové tetování starat. Jak přesně si tedy nové tetování umývat a jak o něj efektivně pečovat? A jak jej chránit před sluníčkem? Na všechny otázky ohledně tetování vám odpovím v mém článku níže. Nabídnu vám také několik tipů ohledně obnovy pokožky okolo tetování, pokud vás tento problém trápí. Pojďme na to!
Jak pečovat o nové tetování?
Při obnově pokožky okolo tetování si můžete všimnout strupů. V tuto chvíli je čas na užívání vlhkých obkladů dvakrát až třikrát denně. Nechte obklad na postižené oblasti pokožky cca 5 minut. Několik týdnů se nedoporučuje užívání mastiček či balzámů. Je třeba si pokožku neškrábat, což může být značně obtížné. Pokud si ale pokožku začnete škrábat, riskujete, že nebude tetování tak kvalitní, jak byste si přáli.
Jak mýt pokožku po tetování?
Stačí užívat jemné, tekuté mýdlo či šetrný antiseptický gel a vlažnou vodu. Pokud chcete pokožku osušit, stačí k tomu čistý ručník, buďto papírový či látkový. Nedrhněte pokožku, nýbrž na ni ručník jen přitlačte. Oblast po tetování byste měli čistit dvakrát až třikrát denně.
Když je tetování nové, doporučuje se spíše sprchovat, než koupat, jelikož tím snižujete riziko poškození tetování. Vyhněte se také vířivkám. Sprchu preferujte minimálně 2-3 týdny ode dne, kdy jste se nechali tetovat.
Jaké produkty pro péči o tetování užívat?
Nenabízím vám specifické produkty, nicméně obecná doporučení. Vždy si zkontrolujte, zdali daný produkt obsahuje vitamin E a zdali je antiseptický. Vazelína je příliš hustá a zatěžující, takže se pro aplikaci nedoporučuje, jelikož stimuluje pohyb pigmentu pod pokožkou. Kromě toho byste měli pokožku po tetování chránit před sluníčkem. Užívejte krémy s faktorem SPF 50.
Nejčastější problémy s tetováním
1. Co dělat, když se poškozená pokožka kolem tetování ne a ne uzdravit?
Pokud se pokožka obnovuje příliš pomalu, či opuchne a zrudne, měli byste ji šetrně promýt vodou a antiseptickým gelem. Následně tetování skryjte tenkou vrstvou krému pro potlačení kožního zánětu. Pokud si všimnete, že se stav vaší pokožky zhoršuje, bude potřeba navštívit dermatologa a užívat antibiotické masti.
Pokud chcete tetování chránit před bakteriemi, můžete jej přikrýt sterilní gázou či fólií. Otevřené rány jsou pro bakterie opravdovou delikatesou, takže je efektivní ochrana nesmírně důležitá. Nechte tetování přikryté po dobu 2-3 hodin a následně nechte pokožce několik minut k okysličení.
2. Mohu si nechat udělat tetování, pokud mám ekzém?
Kamarádka měla ekzém. Prošla celou baterií testů, které nic neodhalily, nicméně jsme si kolem podzimu začali všímat ekzému na jejich rukou a nohou. I když si chtěla nechat udělat tetování, nebyla si jistá, zdali není ekzém kontraindikací pro tetování. Lékař ji řekl, že rozvoj kontaktního ekzému po tetování je možný. Řekl jí taky, že se oblasti s ekzémem mohou rozšířit na další části těla, na kterých žádná tetování nejsou. Řekl jí, ať si zajde na další testy, ale že v současné době tetování nedoporučuje.
A jaké jsou vaše tipy pro péči o pokožku po tetování? Dejte mi vědět.
Napsat komentář